Quantic PMI Model APD-2-500M2G-23-SFF-30W is a 2 Way Power Divider featuring high isolation, low insertion loss, low VSWR and has excellent phase and amplitude balance. Housing measures 2.13" x 1.1" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Isolation (dB): | 23 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 0.5 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.2:1 Max / 1.15:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.2 dB Max |
| Phase Balance: | 2° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Size: | 2.13 x 1.10 x 0.39 |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |