Quantic PMI Model APD-3-1D7G2D3G-CD-1 is a 3 way power divider featuring high isolation, low insertion loss and low VSWR that is designed for narrowband use and high reliability and is rated for 60 W. Housing measures 3.327" x 3.181" x 0.709" and is outfitted with TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 3 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1.7 to 2.3 |
| Frequency Min (GHz): | 1.7 |
| Frequency Max (GHz): | 2.3 |
| Isolation (dB): | 18 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Typ |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Typ |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Typ |
| Phase Balance: | ±5° Typ |
| Average Power Into Load VSWR: | 60 W |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 3.327" x 3.181" x 0.709" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |