Quantic PMI Model APD-4-26D5G40G-20W-292FF-OPT37G39G is a 4 Way Divider optimized to operate over the 37 to 39 GHz frequency range that offers a minimum of 20 dB isolation and a maximum of 2 dB insertion loss while maintaining a maximum VSWR of 1.5:1. Housing measures 2.06" x 1.5" x 0.5" and is outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 37 to 39 |
| Frequency Min (GHz): | 37 |
| Frequency Max (GHz): | 39 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Max |
| Phase Balance: | ±4° Maximum |
| Power Handling: | 20 W CW Max, 3 kW Peak Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.06" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +105 ºC |