Quantic PMI Model APD-4-3D13D5-60W-SFF is a 4 Way Power Divider operating between 3.1 to 3.5 GHz that offers 23 dB minimum isolation while maintaining a typical insertion loss of 0.45 dB, a maximum phase balance of 4°, and a maximum amplitude balance of ±0.1 dB. Housing measures 2.56" x 1,77" x 0.44" and is outfitted with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 3.1 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.1 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Isolation (dB): | 23 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.45 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 / 1.2:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.1 dB |
| Phase Balance: | 4° |
| Power Handling: | 60 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.56" x 1, 77" x 0.44" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |