Quantic PMI Model APD-4-4D1G6D1G-30W-SFF is a 4 Way Power Divider operating between the range of 4.1 to 6.1 GHz that offers 20 dB minimum isolation while maintaining an insertion loss of 0.8 dB, a maximum phase balance of 3°, and a maximum amplitude balance of 0.3 dB. Housing measures 1.772" x 2.21" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 4.1 to 6.1 |
| Frequency Min (GHz): | 4.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6.1 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Max |
| Phase Balance: | ±3° Max |
| Power Handling: | 60 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.772" x 2.21" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Operating Humidity: | 5 to 95% (Non-Condensing) |
| Shock: | 5 to 20 Hz, 0.000298 g2/Hz, 20 to 150 Hz, -6 dB/oct, 15 min, 0.1gRMS |
| Air Pressure: | 70 to 106 kPa |