Quantic PMI Model APD-8-2D8G4D3G-10W-SFF is an 8 Way Power Divider operating between 2.8 to 4.3 GHz that provides a typical insertion loss of 1 dB and a minimum insertion loss of 22 dB. Input and output VSWR is <1.3:1 into 50 Ω impedance. Housing measures 4.25" x 2.28" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2.8 to 4.3 |
| Frequency Min (GHz): | 2.8 |
| Frequency Max (GHz): | 4.3 |
| Isolation (dB): | 22 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ, 1.5 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB Max |
| Phase Balance: | 10º Max |
| Power Handling: | 10 W Max (Forward), 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Connector Body: | Passivated Stainless Steel |
| Size: | 4.25" x 2.48" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |