Quantic PMI Model BR65-10-B/B is a band reject filter centered at 0.065 GHz. This filter rejects frequencies from 0.061 to 0.069 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.5" x 1.25" x 1.25" with BNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 0.065 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.009 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Lower Passband (GHz): | DC to 0.03 |
| Upper Passband (GHz): | 0.085 to 0.5 |
| Passband VSWR: | 2.1:1 |
| RF Input Power: | 5 W |
| Rejection: | -30 dBc @ 0.061 to 0.069 GHz |
| Connectors In/Out: | BNC Female |
| Size: | 2.5" x 1.25" x 1.25" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |