PMI Model LM-218-14-200W-SMF-HERM is a high power limiter that operates from 2 to 18 GHz and handles 200 W peak power with pulse widths of 1 µs, 0.1% duty cycle or 2 W CW. This model offers low loss of 2 dB maximum, fast recovery of <100 ns and is hermetically sealed. Package size is 0.75" x 1.00" x 0.30" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Peak Power: | 200 W Max, 1 µs, 0.1% Duty Cycle - Measured 200 W, 1 µs, 0.1% Duty Cycle |
| Average Power: | 2 W CW Max |
| RF Leakage (dBm): | 15 dBm Max @ 2 W CW Input |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ Pin = 27 dBm |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 6 dBm Typ |
| Connectors In/Out: | SMA Male / SMA Female |
| Size: | 0.75" x 1.00" x 0.300" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |
| Salt Spray: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond. B |