Quantic PMI Model PUB-14-30M20G-14-LCA is a 0.03 to 20 GHz Low Noise Amplifier which provides 14 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±1.2 dB typically over the operating frequency with a noise figure is 3 dB typical and offers a typical OP1dB of 14 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and the current draw is 75 mA typical. The unit is supplied with SMA Female connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 14 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB |
| Noise Figure (dB): | 3 dB |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 75 mA |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |