Quantic PMI Model LM-6G18G-15-10W-SFF is a high power limiter capable of withstanding an input power level of 10 Watts CW. The insertion loss is 2.5 dB typical, VSWR of 1.8:1 Typical. Leakage Power is +15 dBm typical. This unit is packaged in a small 1.00 X 1.00 X 0.05 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ @ 0 dBm |
| Input/Output VSWR: | 1.8:1 |
| Peak Power: | 10 Watts CW |
| Input Power: | 10 W CW (Peak) |
| RF Leakage (dBm): | +15 Typ |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size: | 1.0" X 1.0" X 0.5" |
| Weight: | 1.5 OUNCE TYPICAL |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |