Quantic PMI Model PE2-19-6G18G-1R6-16-12-SFF is a low noise amplifier which operates between 6 to 18 GHz with 19 dB of small signal gain while maintaining a low noise figure of only 2 dB; P1dB output power of 15 dBm enables the LNA to function as a LO driver for balanced, I/Q or image reject mixers. This model features I/O's that are DC blocked and internally matched to 50 Ohms. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 19 dB Typ, 17 dB Min |
| Gain (Measured): | 20.34 dB Max, 17.75 dB Min |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 2.13 dB Max - Measured 1.73 dB Min |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Typ, 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 91 mA |
| OIP3: | 25 dBm Typ, 23 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +150 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |