Quantic PMI Model P2T-6G18G-27-T-548-160W-TNC is a single pole, two throw switch that operates over the frequency range 6 to 18 GHz with a minimum isolation of 27 dB and a minimum power handling of 160 W CW. Housing size is 2.75" x 1.5" x 07" with 9 Pin micro-D connector for power / control and TNC male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 27 dB Min |
| Input Power (dBm): | 160 W CW Min |
| Power Handling: | 160 W CW Min |
| Switching Speed: | 2 µs |
| Switching Type: | Cold |
| Insertion Loss Matching Among a Set of 20 Switches: | ±0.5 dB Max |
| Phase Matching Among a Set of 20 Switches: | ±6.0° Max |
| Switching Frequency: | 100 kHz Max |
| Power Supply: | +5 VDC ± 2% @ 500 mA Max -48 VDC ± 2% @ 50 mA Max |
| Control Logic Pushing: | Balance TTL (RS 422) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D Connector (Female) |
| Connectors: | RF Input (Common Port): J1 - TNC Male RF Output: J2, J3 - TNC Female RF Connector Interface per MIL-DTL-83518 |
| Size: | 2.75" x 1.5" x 07" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |