Quantic PMI Model P2T-6G18G-40-R-570-SFF-80WCW-OPT1315 is a reflective 80 W CW high-power cold switching single pole double throw switch operating in the 13 to 15 GHz frequency range capable of switching within 1 µs with and has 25 dB minimum of isolation. Housing size is 2.0" x 2.0" x 0.75" with 9 pin micro-D connector for power & control & SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 13 to 15 |
| Frequency Min (GHz): | 13 |
| Frequency Max (GHz): | 15 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 25 dB Min, 40 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 80 W CW |
| Switching Speed: | 1.25 µs Max, 1.1 µs Typ (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 300 mA -70 VDC @ 60 mA |
| Control: | Single TTL (TTL "0" J1 to J3 " Low Loss) |
| Load VSWR: | >1.5:1 |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D Type (Female), Mate with M83513/03A/03C |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue - No Paint on Mounting Surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |