Quantic PMI Model P2T-6G18G-40-R-570-TFF-1D6KW-300W is a reflective 1.6 KW peak high-power cold switching single pole double throw switch operating in the 6 to 18 GHz frequency range with 2.2 dB and 340 dB typical isolation. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.75" with a 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 40 dB Typ., 38 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1.6 kW Peak, 300 W CW Typ |
| Power: | 1.6 kW Peak, 300 W CW |
| Duty Cycle: | 8% |
| Switching Speed: | 1.25 µs Max, 1.1 µs Typ (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 300 mA -70 VDC @ 60 mA |
| Control: | Single TTL (TTL "0" J1 to J3 = Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Load VSWR: | 1/2/1900 12:01:00 AM |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro D (Female) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue (No Paint on Mounting Surface) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |