Quantic PMI Model APD-8-30M6G-SFF is a 0.03 to 6 GHz amplified 8 Way power divider module. This module provides a nominal insertion loss of 6 dB with a typical flatness of ±1 dB over the operating frequency range. Over 36 dB of reverse isolation is provided with a typical noise figure of 6.5 dB and an input 1 dB compression of -2.5 dBm. Input and Output VSWR is less than 2:1 into 50 Ω impedance. The DC supply required is +12 to +15 volts and current draw is typically 48 mA. Field removable SMA female connectors are utilized in a housing measuring 4.5” x 4.3” x 0.5”.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Isolation (dB): | 32 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 32 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Min |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 4 dB Min |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Typ |
| VSWR (In/Out): | 2.0:1 Max |
| Output Power P1dB: | 10 dBm Max |
| Input Power P1dB: | -2.5 dBm Typ |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 100 mA |
| Power / Control Connector: | 8 Pin Male Ribbon Header |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.5” x 4.3” x 0.5” |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 19895 USD | Buy Now |