PMI model number PIA-BTFL-GPO-2CH is an dual channel integrated assembly that consists of a Bias-Tee, High Pass Filter, and Limiter. This compact module is supplied with field replaceable GPO connectors. The module is designed to be supplied either in hermetic or non-hermetic form. Order Option -HERM for hermetically sealed version.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Passband Lower Limit | 2.0GHz Typical |
| Passband Upper Limit | 19.0GHz |
| -3dB Cut-Off | 1.85GHz Typical |
| Insertion Loss | 2.5dB max. |
| Filter Rejection | -15dB Min. @ 1.7GHz -20dB Min @ DC to 1.5GHz |
| Passband VSWR | 1.5:1 Typical, 2.0:1 Maximum |
| Bias Rise / Fall Time | 50nsec Max. (90% to 10%) +12 to -12V or -12 to +12V pulses, tr=1nsec; Rload = 430 Ohms |
| Limiting Threshold | +8dBm Min. |
| Flat Leakage | +20dBm CW Max. +23dBm Pulsed Max. |
| Pulse Recovery Time | 50nsec Max. (To within 1dB of Insertion Loss) |
| Power Handling | 2W CW Max. 50W (12usec max. PW, 1% Duty Cycle) |
| Bias Current | ±30mA Operational (±40mA Max) |
| Bias Voltage | -12 to +12VDC |
| Connectors | GPO - Limited Detent |
| Size | 1.5" (L) x 1.5" (W) x 0.4" (H) |
| Finish | MIL-SPEC Epoxy Paint (Gray Color) Mounting Surface to be paint free. |
| Sealing | Epoxy Sealed |
| Weight | 3 ounces Typical |
Environmental:
| Temperature: | -40ºC to +55 ºC Operating (+25ºC - Specificatons) |
| -65 ºC to +125 ºC Non-Operating | |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B, Condition B |
| Shock | MIL-STD-202F, Method 213B, Condition B |
| Vibration | MIL-STD-202F, Method 204C, Condition B |
| Temperature Cycle | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog | MIL-STD-202F, Method 101D-EST, Condition B |
| Thermal Shock | MIL-STD-202F, Method 107C, Condition A |