PMI Model No. DCM-100M18G-1R5G6G-CD-1 is a Non-Blocking RF Down Conversion Module which accepts RF inputs from 100MHz to 18.0GHz and provides an IF output between 100MHz and 6.0GHz
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 0.25 to 20.25GHz |
| Insertion Loss | 2.5dB max |
| Isolation | 60dB min |
| VSWR - Input/Output | 2.0:1 |
| VSWR - Output | +13dBm P-1, +15dBm Sat typ |
| Impedance | 50 Ohms |
| Switching Speed | 2us max |
| Noise Figure | 21dB typ |
| Spurious | -60dBc max, -55dBc Over Top 6dB |
| Ultimate Filter Rejection | 60dB min |
| IF Output IP3 | +15dBm min, +30dBm goal |
| Channel Crosstalk | -60dBc max |
| Band-Band Gain | ±1dB max |
| Power Handling | +20dBm (No Damage) |
| LO Frequencies | 15.5, 19.5, 23.5GHz |
| LO Reference | 10MHz LVDS |
| Input Attenuator | 15.5dB, 0.5dB Steps |
| Input Switch | SP3T Absorptive |
| Output Switch | SP4T Absorptive |
| DC Supply | ±12VDC @ TBDmA +3.3VDC @ TBDmA |
| I/O Format | I2C(SCL and SDA) |
| Weight | 0.3 Pounds max |
| Finish | Painted Blue |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -40ºC to +85ºC Operating |
| -40ºC to +71ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D, Cond A |