


PMI Model No. DGM-18G40G-292FF-DS is a Quad Phase & Amplitude Matched mmW (Milimeter Wave) Diplexer-Gain module designed to operate over the 18.0 to 40 GHz frequency range with a switched output and an integrated power divider feeding the four antenna inputs via a 20 dB coupler for ease of system set up. The band select function not only switches bands, but also allows the amplified bands not in use to be turned off to reduce power consumption. This model is also designed to have better than 60 dB harmonic suppression.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 18.0 to 40.0 GHz |
| Gain | 3 dB Min, 7 dB Max - Measured 2.5 to 6.5 dB |
| Amplitude Ripple | ±1.0 dB over every 500 MHz Band Measured: ±0.68 dB CH1 ±0.59 dB CH2 ±0.60 dB CH3 ±0.51 dB CH4 |
| Input P1dB | -20 dBm Min - Measured 5 dBm (Worst Case) |
| Input IP3 | -10 dBm, +5 dBm Desired - Measured +3.5 dBm (Worst Case 40 GHz) |
| Channel to Channel Isolation | 50 dB Typ - Measured 49.9 dB |
| Noise Figure | 12 dB Typ - Measured 10 dB |
| Phase Matching | 40 degree RMS, Channels 2,3,4 to REF. Channel 1, Over Operating Temp Measured 30 Deg. RMS (Worst Case) |
| Phase Tracking | 0.25 deg/ºC Port to Port Typ - Measured 0.22 Deg/C° |
| mmW/uW Limiter | 30 dBm, CW or Pulsed, 2.0 to 40.0 GHz Without Damage, All Inputs Measured 30 dBm |
| Limiter 1dB Recovery Time | 250 ns - Measured 146 ns |
| Spurious Products | -73 dBm - Measured -74 dBm Measured at Spectrum Analyzer Noise floor |
| Diplexer K Band 1dB Passband | 18.0 GHz Min, 25.0 GHz Max |
| Diplexer Ka Band 1dB Passband | 28.0 GHz Min, 40.0 GHz Max |
| Crossover Band | 25.0 GHz Min, 28.0 GHz Max |
| Crossover Excess Attenuation | 5 dB Typ - Measured 5 dB (Worst Case) |
| Stopband Attenuation | 60 dB - Measured 61 dB (Worst Case) |
| K Band Stopbands | 900 MHz to 15.0 GHz, 32.0 GHz to 46.0 GHz |
| Ka Band Stopband | 900 MHz to 22.0 GHz |
| Comm Band Attenuation | 60 dB - Measured >60 dB |
| Comm Band | 900 MHz to 2.5 GHz |
| Comm Interference Immunity | 36 dBm CW, 900 MHz to 2.5 GHz without Limiter or Amplifier Saturation Measured 36 dBm Based On filter Rejection |
| Comm Interference Immunity | 53 dBm Pulsed RF, 900 MHz to 2.5 GHz, Without Limiter or Amplifier Saturation - Measured 53 dBm Based On filter Rejection |
| VSWR in Passbands | 2.5:1 Typ |
| Harmonics for -20dBm | -80 dBm, 15.0 to 40.0 GHz - Measured -84 dBm |
| Band Switching Time, Required | 1 µs Max, 0.5 µs Typ - Measured 400 ns |
| Power Divider Input Power | 20 dBm Max - Measured 20 dBm |
| Power Divider Insertion Loss | 15 ± 3 dB - Measured 15 dB, ±2 dB |
| Power Divider Phase Ripple | ±5° RMS - Measured ±4° RMS |
| Band Select Protection Circuitry | ±15 V |
Power Supply Protection Circuitry on both ±6.0VDC Supplies | ±15 V |
| Power Supply Voltage | ±6.0 VDC - Measured +6.0 V @ 0.571 A, -6.0 V @ 0.132 A |
| Power Consumption Required | 5 W Max - Measured 4.2 W |
| Connectors | 2.92mm (F) |
| Control Connector | (MDM-9PSP) 9 Pin Micro-D Shipped with Mating Connector |
| Size | 3.0" x 8.0" x 0.75" |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -25 ºC to +65 ºC (Req. Operating) -40 ºC to +80 ºC (Goal) |
| -40 ºC to +100 ºC Non-Operating | |
| Thermal Shock: | 5 ºC/Min Over Operating Temp, 5 Cycles |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond B |
| Moisture: | MIL-STD-202G, Method 106G |
| Acceleration: | 30 g. MIL-STD-202G, Method 212A, Modified Cond A |
| Vibration: (Sinusodial) | 3 g, 5 to 500 Hz, 20 Min Per Axis As Defined in MIL-STD-202G, Method 204D, Midified Cond B |
| Vibration: (Random) | 5.35 g, RMS, 0.02 g^2/Hz, 15 Min Per Axis as Defined in MIL-STD-202G, Method 214A, Cond A |
| Low Frequency: | 1nT, 0-1 kHz, Measured 10 cm From Board |
| Magnetic Field | |
| Magnetic Radiation: | MIL-STD-461F, RE101 |
| Conducted Emissions: | MIL-STD-461F, CE101, MIL-STD-416F, CE102 |
| Conducted Radiations: | MIL-STD-461F, CS101, MIL-STD-461F, CS106 |
| Radiated Emissions | MIL-STD-461F, RE102, Fixed Wing Internal, <25 m, 100 kHz to 10.0 GHz |
| ESD: | MIL-STD-1686C, Pins Only, HMB Class 1, Direct Contact, Non-Operating |