
PMI Model No. ADM-1018G-SFF-110VAC is a state-of-the-art 10 MHz to 18.0 GHz integrated subsystem that allows users to input RF signals and provide automatic detection when signal levels fall below -30 dBm and automatically switch in a low noise amplifier such that low level signals can remain detectable. The purpose of this module is to provide optimum RF signal levels to a RF/fiber converter module. The unit is powered by standard 100 VAC. The RF input is via a sma female connector and the output is via a sma female connector. the product is configured such that the end user can change the value of the fixed attenuator level by changing the internal sma screw-on attenuator such that in system optimization can be done.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 10.0 MHz to 18.0 GHz |
| RF Input Power | 1 Watt CW (+30 dBm) Max |
| Threshold Level | -30 dBm |
| Insertion Loss (Input to Output) | 19 dB Typ (RF input > -29 dBm & with internal fixed 12 dB attenuator) |
| RF Gain (Input to Output) | 15 dB Typ (RF input < -31 dBm & with internal fixed attenuator) |
| Noise Figure | 37 dB Typ (with no LNA selected & >500 MHz) 11 dB Typ (with LNA selected & > 500 MHz) |
| Output P1dB | 1.5 dBm (with internal fixed 12 dB attenuator) |
| Internal Switch Isolation | 4 0 dB Typ |
| Gain To No Gain, Switching Speed | <1.5 µs Typ and per timing diagram |
| Internal Fixed Attenuator Value | 12 dB (user changeable for in-system optimization) |
| AC Power | 110 VAC, 60 GHz (waterproof receptacle, female sockets, 3 positions) |
| RF Input Connector | SMA (F) |
| RF Output Connector | SMA (F) |
| Size | 6.0" x 5.0" x 1.5" |
| Sealing | Internally sealed - weather proof |
| Finish | Painted Blue |
Environmental:
| Temperature: | -20 °C to +50 °C (Operating) |
| -40 °C to +85 °C (Storage) | |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B, Condition B |
| Shock | MIL-STD-202F, Method 213B, Condition B |
| Vibration | MIL-STD-202F, Method 105C, Condition B |
| Altitude | MIL-STD-202F, Method 105C, Condition B |
| Temperature Cycle | MIL-STD-202F, Method 107D, Condition A |