PMI Model No. IFE-DRS-KIT is an Integrated Front End (IFE) unit that consists of a low noise amplifier, RF Log Detector, and a low noise video amplifier. This integrated unit was designed to support a phased array radar automated test set.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 9.0 to 10.0GHz |
| Video Output (+4VDC) | Input RF Signal shall be within the range of -40dBm and -48dBm |
Output Flatness vs Frequency (At +4VDC Output) | ±1dB |
| Safe RF Input | 0dBm max. |
| Operating Temperature | 25°C ±5°C |
| AC Power | 115VAC ±10% |
| Connectors | RF Input: SMA Female Video Output: BNC Female |
| Size | IFE Unit: 11.0" x 7.0" x 3.0" Mounting Plate: 21.25" x 7.0" x 0.25" |
| Finish | Painted Gray |
Environmental:
| Temperature: | 25°C ±5°C |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B, Condition B |
| Shock | MIL-STD-202F, Method 213B, Condition B |
| Vibration | MIL-STD-202F, Method 204C, Condition B |
| Altitude | MIL-STD-202F, Method 105C, Condition B |
| Temperature Cycle | MIL-STD-202F, Method 107 |