


PMI Model No. LCM-7R7G8R2G-CD-1 is an Amplified RF Laser Control Module for use at a frequency of 7.7 GHz to 8.2 GHz with an IF range of DC to 10 KHz. It features a 20dB voltage programmable attenuator and a 360° phase shifter. This model is designed for low spectral noise and high reverse isolation, offered in a slim line housing measuring only 2.5" x 1.75" x 0.4".
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 7.7 to 8.2 GHz |
| Gain J1 to J2 | 16 dB, ±2 dB max (Attenuation = 0 dB) |
J2 Output 1dB Compression | 28 dBm Typ |
| Conversion Gain | 0 dB, ±3 dB Max (J1 = 10 dBm, J4 = -10 dBm) |
| Tap Out Insertion Loss | 16 dB, ±2 dB Typ (J1 to J5) |
| Input Power J1 | 20 dBm Max |
| Input Power J4 | 14 dB Max |
| VSWR J1, J2, J3, J4, J5 | 2.2:1 Max |
| Power Supply | +15 V @ +1000 mA Max |
| Size | 2.5" x 1.75" x 0.4" |
| Finish | Gold Plated |
| Low Noise Amplifier 1, 2, 3 | |
| Gain | 14 dB Typ |
| Saturated Output Power | 16 dBm Typ |
| Noise Figure | 2.5 dB Typ |
| Reverse Isolation | 40 dB Typ |
| Phase Shifter | |
| Phase Shift Range | 0° to 360° Min |
| Control Range | 0 to 10 Volts |
| Non-Linear Slope Ratio | 4:1 Typ |
| Switching Speed | 200 ns Max |
| Attenuator | |
| Attenuation Range | 0 to 20 dB Min |
| Control Range | 0 to 10 Volts |
| Non-Linear Slope Ratio | 8:1 Typ |
| Switching Speed | 1.0 µs Max |
| Filter 1, 2, 3, 4, 5 | |
| Pass Band | 7.7 to 8.2 GHz, (2 dB) Typ |
| Stop Band, Lower | DC to 6.8 GHz (20 dB) Typ |
| Stop Band, Upper | 10.3 to 18.0 GHz, (20 dB) Typ |
| Low Pass Active Filter | |
| Pass Band | DC to 10 KHz Min |
| Stop Band | 10 KHz (Roll Off 6 dB per Octave) Typ |
Environmental:
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) |
| -54 °C to +100 °C (Storage) | |
| Humidity | 95% Max |
| Shock | MIL-STD-202G, Method 213B, Condition B |
| Vibration | MIL-STD-202G, Method 204D, Condition B |
| Altitude | MIL-STD-202G, Method 105C, Condition B |
| Temperature Cycle | MIL-STD-202G, Method 107D, Condition A |