PMI Model No. PCM-6G18G-CD-SFF is a polarization control module operating between 6.0 and 18.0GHz. It features dual channels, each with adjustable attenuation, phase and output switching. Control is via serial data bus.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 6.0 to 18.0GHz |
| Gain | 0dB typ |
Output Switch (Port to Port) Isolation | 60dB typ |
| VSWR (In/Out) | 2.0:1 typ |
| Attenuation Resolution | 10 Bits, 64dB |
| Impedance | 50 Ohms |
| Switching Speed (Output Switches) | 100ns typ |
| Phase Shift Resolution | 10 Bits, 360 Deg |
| Power Handling | +12dBm typ |
| RF Input/Output | SMA(F) |
| DC Supply | +/-12VDC @ TBD mA |
| Size | 6.0" x 3.5" x 0.45" |
| Finish | Painted Blue |
Environmental:
| Temperature: | -30°C to +70°C (Operating) |
| -365°C to +125°C (Storage) | |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B, Condition B |
| Shock | MIL-STD-202F, Method 213B, Condition B |
| Vibration | MIL-STD-202F, Method 204D, Condition B |
| Altitude | MIL-STD-202F, Method 105C, Condition B |
| Temperature Cycle | MIL-STD-202F, Method 107D, Condition A |