


PMI Model No. PMA-218-LSP is a modulator amplifier capable of amplitude modulation, level control and pulse modulation for an RF stimulus path that works from 0.5 to 2.0 GHz and 2.0 to 18.0 GHz. This integrated module contains switches, modulators, attenuators and amplifiers and is built using MIC/MMIC technology.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Functional Block Diagram

Specifications:
| Frequency Range | (J2 to J3) 2.0 to 18.0 GHz (J1 to J3) 0.5 to 2.0 GHz |
| Power Output at 1.0 dB Compression (Fendamental) into a 1.5:1 maximum VSWR (any phase) | +13.0 dBm Min |
| Third Order Intercept Point(output) | +23.0 dBm Min |
| RF Input Power | +14.0 dBm Max |
| RF Output Power | +6.0 ± 2.0 dBm with 5.0 dB attenuation in the leveling attenuator and with an RF Input of +12.0 dBm |
| Pulse Modulation Depth | 60.0 dBc Min |
| RF Pulse Width Range | 200 ns to 100 µs |
| RF Pulse Rise Time (10% to 90%) | 10 ns Max |
| RF Pulse Fall Time (90% to 10%) | 15 ns Max |
| RF Pulse Repetition Interval | 1 µs to 6 ms |
| RF Pulse Distortion | ±2.0 dB Max variation |
| Pulse/CW Differential | 0.3 dB Max variation |
| Pulse Width Fidelity | ±20 ns Max deviation (between square law detected RF output pulse 50% points and control input 50% points) |
| Level Modulator (Mod A) | 0.0 to 60.0 dB Min |
| Level Modulator Accuracy | ±0.5 dB (0.0 to 10.0 dB) ±1.5 dB (20.1 to 40.0 dB) ±2.0 dB (40.1 to 60.0 dB) |
| Sensitivity | 6 dB/volt |
| Amplitude Modulator Depth (Mod B) | 0.0 to 60.0 dB Min |
| Amplitude Modulator Depth Accuracy | ±0.5 dB (0.0 to 10.0 dB) ±1.5 dB (20.1 to 40.0 dB) ±2.0 dB (40.1 to 60.0 dB) |
| Amplitude Modulation Rate | 1.0 Hz to 2.0 kHz |
| Noise Figure | TBD dB Max |
| Harmonics at P1dB | -20.0 dBc Min |
| Spurious Outputs | -60.0 dBc Min Measure from 0.5 to 18.0 GHz |
| VSWR(RF Input) | 1.8:1 Max (Ref to 50 Ohms) 1.8:1 Max (Ref to 50 Ohms) |
| Bias Voltages/Currents | +15 VDC -15 VDC |
| Size | 4.0" x 3.0" x 0.8" |
Environmental:
| Temperature: | -20 °C to +65 °C (Operating) |
| -40 °C to +71 °C (Storage) | |
| Humidity | MIL-PRF-28800F, PAR 4.5.5.1, Class 1 |
| Shock | MIL-PRF-28800F, PAR 4.5.5.4.1, Class 1 |
| Vibration | MIL--PRF-28800F, PAR4.5.5.3.1, Class 1 |
| Altitude | Up to 15,000 Feet (Operating) |