
PMI Model No. PMOD-IFCPL-60M-AMP-3U is an IF Coupler Module on a 3U Open VPX card. The operating frequency is
60 MHz. A test signal and 3 RF signals are input allowing for 3 output signals
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| A1 Input Signal | |
| IF Frequency | 60 MHz |
Maximum Input Power | -11 dBm |
| Maximum VSWR | 1.5:1 at IF - Measured 1.25:1 |
| B1 Input Signal | |
| IF Frequency | 60 MHz |
| Maximum Input Power | -11 dBm |
| Maximum VSWR | 1.5:1 at IF - Measured 1.28:1 |
Ω Output Signal | |
| IF Frequency | 60 MHz |
| Maximum Input Power | -8 dBm |
| Maximum VSWR | 1;5:1 at IF - Measured 1.28:1 |
| IF Input Signal | |
| IF Frequency | 60 MHz |
| Input Power Range | -4 dBm to +5 dBm |
| Maximum VSWR | 1.5:1 at IF - Measured 1.19:1 |
| A1, B1 and Ω Output Signals | |
| Absolute Maximum Output | +10 dBm - Measured +8.32 dBm |
| Full Scale Output | +3 dBm to +8 dBm - Measured +7.75 dBm |
| Differential Amplitude Change | All three output gains within ±0.5 dB at IF - Measured ±0.33 dB |
| Differential Phase Change | ±3° for all frequencies within ±3 MHz of IF over the 14 MHz range centered at IF - Measured ±2.28° |
| Bandpass Filters (Frequency Response) | |
| IF Frequency | 60 MHz |
| 3 dB Bandwidth | ±8 MHz Centered on IF |
| Cutoff | -40 dBc ±30 MHz Centered on IF No Ripple above -40 dBc - Measured -40.8 dBc |
| Phase Response | Linear within ±10° over 14 MHz Range Centered on IF - Measured ±2.58° |
| Differential Amplitude | All three filters within ±0.5 dB at IF |
| Differential Phase | Channel A and B Filters to within ±3°over the 14 MHz range centered at IF - Measured ±2.28° |
| Bandpass Filters (Pulse Response) | |
| Rise Time | 160 ns Max from 40 dB below Peak to 3 dB above Peak - Measured 36 ns |
| Fall Time | 160 ns Max from 3 dB below Peak to 40 dB - Measured 40 ns |
| Amplifying Limiters | |
| Absolute Maximum Output | +10 dBm |
| Full Scale Output | +8 dBm |
| Connectors/ Finish | |
| SMA Female | IF Input, A1 Input, B1 Input, Ω Input |
| SSMC Female | A1 Output, B1 Output, Ω Output |
| 9-Pin Sub-Miniature D Female | Power |
| Finish | Painted Blue |
Environmental:
| Temperature: | -20 °C to +56 °C (Operating) |
| -50 °C to +56 °C (Storage) | |
| Humidity: | 0% to 100% Including Condensation Due to temperature changes |
| Altitude: | 0 to 50,000 Feet Above Sea Level |