Preliminary Product Listing
PMI Model No. PDC-42G-1850M-600M-20-292FSF is a Dual Channel Down Converter Module that provides an 1850 MHz ±300 MHz IF output from a 42 GHz ±300 MHz input. This module provides a minimum 20 dB of gain with a minimum P1dB of +10 dBm. The PLO has an internal reference and lock detect TTL output is available at the D connector.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| RF Inputs | |
| Frequency | 42 GHz ±300 MHz |
| Input Power | -10 dBm typ. |
| VSWR | 2.0:1 max. |
| Noise Figure | 15 dB max. |
| Gain | 20 dB min. |
| Image Rejection | 40 dB min. |
| Isolation (J1, J2 to J3) | 40 dB min. |
| RF Outputs | |
| Frequency | 1850 MHz ±300 MHz |
| P1dB | +10 dBm min. |
| Phase Stability Between Channels | ±5° typ. |
| Internal LO | |
| Frequency | 40.15 GHz |
| Stability | ±1 PPM |
| Connectors | Inputs: 2.92mm (F) Outputs: SMA (F) Power/Control: 9-Pin D-Sub M |
| SW Ctl | TTL 0: J1 IN TTL 1: J2 IN |
| Power Supply | +15 V -15 V |
| Size | 6.0" x 6.0" x 1.5" max. 4.0" x 4.0" x 1.0" goal |
| Finish | Painted Blue |
Environmental Ratings:
| Temperature: | 0 ºC to +60 ºC Operating |
| -40 ºC to +85 ºC Non-Operating |