PMI Model No. PIA-FLA-2G18G-3CH is an integrated assembly consisting of three identical channels. Each channel features an input 2-18GHz high pass filter, limiter and low noise amplifier. The gain is 23dB with a noise figure of 5dB, OP1dB of +15dBm. This module is designed to survive input power levels of 1 watt CW, 10 watts peak with 1us puls width and 1KHz PRF.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency | 2.0 to 18.0GHz |
| Gain | 23dB nominal |
| Gain Flatness | ±1.5dB typ |
| Noise Figure | 5.0dB max |
| OP1dB | +15dBm min |
| OIP3 | +20dBm min |
| VSWR In/Out | 2.0:1 max |
| Input Power | 1 watt CW, 10 watts peak (1us PW, 1kHz PRF) |
| Channel - Channel Isolation | 60dBc min |
| Coupled Output Ports | 16dB typ (no directivity) |
| Filter Rejection | -15dB @ 1700MHz typ -35 dB @ 1500MHz typ -80 dB @ 870MHz typ |
| Connectors | SMA(F) |
DC Supply | 500mA @ +12 to +15VDC nominal |
| Finish | Painted Blue (mounting surface unpainted) |
Environmental Ratings:
| Temperature: | 55°C +85°C Operating -65°C to +125°C Non-Operating |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |