
PMI Model No. PIFA-9D4G-1D8G-1 is an integrated frequency down converter used within Doppler Radar Systems. The RF Input is 9.4 GHz +/- 30 MHz with an input dynamic range of 100 to 0 dBm. The LO Input is 2.803 GHz +/- 15 MHz with a power level of +5 to +7 dBm. The resulting IF Output Frequency is 1.8 GHz +/- 10 MHz. The RF to IF gain is 10 dB to 13 dB. This module incorporates internal RF, IF and LO filtering and amplification for optimum out of band rejection and superior electrical performance. The group delay ripple from RF to IF Output is less than 0.1 ns over a 20 MHz bandwidth. The OIP3 is greater than 25 dBm. The module operates on single supply of +12 volts and is supplied with SMA female connectors in a package measuring 1.8" x 1.15" x 0.4".
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| RX Frequency Range (J1) | 9.41 GHz +/- 30 MHz |
| RX Power Range (J1) | -100 dBm to 0 dBm |
| RX High Pass Filter (J1) | 8.0 GHz Corner Frequency Nom |
| LO Input Frequency (J2) | 3.803 GHz +/- 15 MHz |
| LO Input Power (J2) | +5 dBm to +7 dBm |
| LO Band Pass Filter (J2) | 7.2 to 8.5 GHz (-3 dB IL Nom) |
| LO Frequency to Mixer (J2) | 7.610 GHz +/- 30 MHz |
| IF Output Power (J3) | 13 dBm Max |
| IF Frequency (J3) | 1.8 GHz +/-10 MHz |
| IF Bandpass Filter (J3) | 75 MHz Passband (-3dB Nom) |
| VSWR | 1.5:1 Max (1.3:1 Preferred) |
| Noise Figure at Input (J1) | 8 dB Max |
| Gain (J1 to J3) | 10 dB Min, 13 dB Max |
| Group Delay Ripple (J1 to J3) | -0.1 ns / 20 MHz |
| OP3 (Output) | >25 dBm (>28 dBm Preffered) |
| OP2 (Output) | >15 dBm (>18 dBm Preffered) |
| Output Signal Distortion | The module must be unconditionally stable when terminated at J1, J2 and J3 with a short circuit in all phases |
| Stability | Now apparent droop or distortion with a pulse width of 500 to 1000 ns at 500 to 2000 pps. |
| Power Supply | +12 V @ 1A Max |
| Power Supply Rejection | 0.1 dB/Volt Max |
| RF Connectors | SMA (F) |
| Size | 1.8" x 1.15" x 0.4" |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| -40 ºC to +90 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | 0 to 85% RH |
| Shock: | Non-Operational (Storage and Transport) 10G, 11ms, Half-Sine Operating: 2G, 10ms, Half-Sine |
| Vibration: | Sinusoidal Displacement: 3.0mm Acceleration: 20G |
| Altitude: | 10KFT, MSL |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |