PMI Model No. PIM-TR-9G10G-16CH-B33M-SFF is a Transmit/ Receive Module which up converts a 4.0 GHz IF signal to the 9.0 to 10.0 GHz transmit frequency range. It similarly down converts a 9.0 to 10.0 GHz received signal to a 4.0 GHz IF signal. Sixteen transmit/ receive channels are available. The unit is housed in a nickel plated package measuring 13.85" x 7.87" x 0.86".
Quick Links: (click the links below for additional information)
| Transmit Path | |
| Frequency Range | 9.0 to 10.0 GHz |
| RF Output Power | 8.5 W (+38 dBm) min. |
| Pulse Setting | 30% Duty Cycle |
| Spurious | -50 dBc |
| IF Input Frequency Range | 4.0 GHz |
| IF Input Power Level | -15 dBm nominal |
| Receive Path | |
| Frequency Range | 9.0 to 10.0 GHz |
| RF Input Power | -10 dBm max. |
| Spurious | -50 dBc |
| IF Output Frequency Range | 4.0 GHz |
| Noise Figure | 8.0 dB max. |
| LO Input | |
| Frequency Range | 13.0 to 14.0 GHz |
| Input Power | +10 dBm nominal |
| Digital Control Phase Shifter | |
| Frequency Range | 9.0 to 10.0 GHz |
| Phase Shift | 354.4° nominal |
| LSB | 5.625° nominal (6 Bits) |
| Digital Control Attenuator | |
| Frequency Range | 9.0 to 10.0 GHz |
| Attenuation Range | 25 dB min. |
| LSB | 1.0 dB max. (5 Bits minimum) |
| Power Supply | |
| +Vcc | +28 V±1 V |
| -Vcc | -7 V±0.5 V |
| Mechanical | |
| IF Input/ Output Connectors | SMA (F) |
| RF TX/ RX Connectors | BMA (M) |
| LO Input Connector | BMA (M) |
| Power/ Control Connector | 15 Pin D-Sub Connector (M) |
| Size | 13.85" x 7.87" x 0.86" 352 mm x 200 mm x 22 mm |
| Finish | Nickel Plated |
| Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |