PMI Model No. PL-MUX-2G18G-LM-AMP-SP4T-SFF is an integrated module containing a multiplexer with 4 bands covering 2.0 to 18.0GHz. Each band is followed by a limiter and amplifier to give a gain of 23dB. The output is a 4 way switch selecting one of the four bands.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency | 2.0 to 18.0 GHz |
| Filter Band 1 | 2.0 to 3.4 GHz |
| Filter Band 2 | 3.6 to 5.6 GHz |
| Filter Band 3 | 6.4 to 9.6 GHz |
| Filter Band 4 | 10.4 to 18.0 GHz |
| Gain | 23dB ±1.5 dB |
| Noise Figure | <5 dB |
| Output 1 dB Compression | >=15 dBm |
| OIP3 | >=20 dBm |
| Maximum Input Power (Without Damage) | 1 W CW, 10 W Pulsed (1 us pw at 1 kHz PRF) |
| Out of Band Rejection | >=60 dBc |
| Output Control | 2 Bit TTL |
Switching Time | <10 us |
| Power Supply | +12VDC at (TBD) mA |
| Connectors | SMA(F) Micro D-Sub(M) |
| Dimensions | 4.00" x 2.75" x 0.40" |
| Finish | Gold Plated |
Environmental Ratings:
| Temperature: | 0°C +65°C Operating -65°C to +125°C Non-Operating |
| Humidity | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |