PMI Model No. PQIF-2R5G3R5G-DC400M is a Quadrature IF Mixer with an RF and LO frequency range of 3 GHz ±0.5 GHz with an IF range of DC to 400 MHz. This model has less than 10 dB of conversion loss, carrier suppression of more than 18 dBc and sideband suppression of 15 dBc. The quadrature phase accuracy is ±10 degrees maximum with a quadrature amplitude accuracy of ±1.0 dB maximum. This model is supplied in a package measuring only 2.38" x 1.56" x 0.46.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Size | 2.38" x 1.56" x 0.46 |
| Weight | 77 Grams |
| Connectors | SMA(F) |
| Finish | Nickel Plated |
| Q|FM Down-Converter | |
| RF and LO Frequency Range | 3.0 GHz ±0.5 GHz |
IF Frequency Range | DC to 400 MHz |
| Conversion Loss | 10 dB max, 8 dB typ. |
| Isolation | 20 dB max, 22 dB typ. |
| IF Amplitude Balance | ± 1.0 dB max. from Quadrature |
| Phase Balance | ± 10° max. from Quadrature |
| RF VSWR | 2.0:1 max. |
| LO, IF VSWR | 1.6:1 max. |
| RF Input Power | +1 dBm typ., +20 dBm (Survival) (1 dB Compression Point) |
| LO Input Power | +10 dBm typ., +20 dBm max (Survival) |
| Phase Relationship for IF Output | See Product Feature Table A. |
| SSBM Up-Converter | |
| RF Output Frequency Range | 3.0 GHz ±0.5 GHz |
| LO Input Frequency Range | 3.0 GHz |
| IF Input Frequency Range | DC to 400 MHz |
| Conversion Loss | 8 dB typ., 11 dB max. |
| Carrier Suppression | 18 dBc min. |
| Sideband Suppression | ±IF 18 dBc min., ±3IF 15 dBc min. |
| LO Input Power | +7 dBm typ., +20 dBm (Survival) |
| Input Power | +5 dBm typ., +2- dBm (Survival) (1 dB Compression Point) |
| Phase Relationship for IF Output | See Product Feature Table B. |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -54 ºC to +100 ºC Operating |
| -65 ºC to +100 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | 100% Relative Max |
| Shock: | 15 G's 11±1 ms, 6 Directions |
| Vibration: | 2 to 16 Hz, 20 mm Double Amplitude 16 to 2000 Hz 10 G's |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |