Preliminary Product Listing
PMI Model No. PRX-20-1G18G-850M-SFF is a Channelized Receiver with an RF input of 1.0 to 18.0 GHz. Twenty output channels allow simultaneous signals to be output for digitization. An internal reference is included to lock the various LO's in order to down convert the signal into the necessary frequency bands.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| RF Input | |
| Frequency | 1.0 to 18.0 GHz |
| Input Power | -55 to +5 dBm |
| VSWR | 2.0:1 max. |
| Spurious Free Dynamic Range | 60 dB min. |
| RF Outputs | |
| Frequency | 5.0 GHz max., 4.4 GHz typ. |
| Channels | 20 |
| Gain | 0 dB ±3 dB typ. |
| Passband | 900 MHz typ. |
| Stopband | 1.4 GHz, max. |
| Reference Output | |
| Frequency | 10 MHz |
| Output Power | +20 dBm |
| Stability | ±1 PPM |
| Connectors | Input: SMA (F) Power: 9-Pin D-Sub (M) |
| Power Supply | +12 V @ 9 A (TBD) -5 V @ TBD mA |
| Finish | Painted Blue |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -40 ºC to +70 ºC Operating |
| -40 ºC to +85 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD 810, 0 to 95% Non-Condensing |
| Altitude: | MIL-STD 810, 15,000 FT |
| Shock: | MIL-STD 810, 516.6 Compliant, 20G, 11 ms Duration |
| Vibration: | MIL-STD 810 |