

PMI Model PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-MAH is a transceiver covering the frequency range of 0.1 to 18 GHz. The transceiver fits into a 3U Open VPX from factor utilizing the high speed VITA 67 RF Connector. This unit up-converts a 0.1 to 4 GHz transmit signal to the 2 to 18 GHz range. Down converts a 0.1 to 18 GHz received signal to the 0.1 to 4 GHz intermediate frequency range for analog to digital conversion. A receive filter bank incorporates a 2-way absorptive switch to select an input, along with two 6-way switches allowing one of the six filter paths to be chosen. A filter bank is used also on the transmit path, with two 6-way switches allowing one of the six filter paths to the chosen.



Quick Links: (click the links below for additional information)
Product Feature - PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-MAH
PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-MAH Brick isometric A Size Landscape Exploded View
PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-MAH Brick isometric A Size Landscape Assembled View
Unit Data
Transmit Switch Filter Bank Information:
Model No. 6SFB-100M18G-1MP-MAH-TX
Receive Switch Filter Bank Information:
Model No. 6SFB-100M18G-1MP-MAH
Functional Block Diagram
(Click Image Below To View Larger Version)

| Inputs | J1, J5, J7, J8 |
| J1 Input | Input from Backplane |
| Frequency | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Power Level | -80 dBm to -10 dBm |
| J5 Input | IF Input from Backplane |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm Typical |
| J7 Input | LO1 from Backplane |
| Frequency | 4.0 to 20.0 GHz |
| Power Level | +15 dBm Typ |
| J8 Input | LO2 from Backplane |
| Frequency | 4.0 GHz to 20 GHz |
| Power Level | +15 dBm Typ |
| Outputs | J4, J10 |
| J4 Output | IF Output to Backplane |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm typical for Non-Linear SDLVA Channels |
| J10 Output | Output to Backplane |
| Frequency | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm to +10 dBm Typ (When input is -28dBm) |
| Control Logic | LVDS |
| TTL 1 | SW5 Control - High Frequency or Baseband Channel Select |
| 0 | Baseband Channel (100 MHz to 3.0 GHz) |
| 1 | High Frequency Channel (3.0GHz to 18.0 GHz) |
| TTL 2 | SW7 Control - Linear or Non-Linear SDLVA 2 Channel Select |
| 0 | Non-Linear Channel |
| 1 | Linear Channel |
| TTL 3 | SW12 Control - Linear or Non-Linear SDLVA 1 Channel Select |
| 0 | Non-Linear Channel |
| 1 | Linear Channel |
| TTL 4 | 5 Bit Attenuation Control (1 dB Steps) |
| 00000 | 0 dB Attenuation |
| 11111 | 31 dB Attenuation |
| TTL 5 | SW11 Control - Transmit Path Output Select, Receive Filter Bank Input Select |
| 0 | Output to TX Filter Bank, RX Backplane / Input (J1) |
| 1 | Output to RX Filter Bank, RX - Transceiver Input |
| TTL 6 | Filter Select |
| 000 | Thru Channel |
| 001 | Channel 1 |
| 010 | Channel 2 |
| 011 | Channel 3 |
| 100 | Channel 4 |
| 101 | Channel 5 |
| 110 | Not Defined |
| 111 | Not Defined |
| TTL 7 | SW9 and SW10 Control - Baseband or Up-Converted Channel Select |
| 0 | Baseband Channel (100 MHz to 4.0 GHz) |
| 1 | High Frequency Channel (2.0 GHz to 18.0 GHz) |
| TTL 8 | Filter Select |
| 000 | Thru Channel |
| 001 | Channel 1 |
| 010 | Channel 2 |
| 011 | Channel 3 |
| 100 | Channel 4 |
| 101 | Channel 5 |
| 110 | Not Defined |
| 111 | Not Defined |
| TTL X | Lo Select |
| 00 | M1-LO1 M2-LO1 |
| 01 | M1-LO1 M2-LO2 |
| 10 | M1-LO2 M2-LO1 |
| 11 | M1-LO2 M2-LO2 |
| Power Supplies | Provided by Open VPX Backplane Through P0 Connector |
| Size | 6.299" x 3.937" x 2.388" (3U Open VPX Card to take up 12HP) |
| RF Connectors | VITA 67, 8 Position |
| Digital Control | LVDS Through Mezzanine Connector |
| Finish | Nickel Plated |
