Preliminary Product Listing
PMI Model No. PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-MCU-MAH is a Transceiver covering the frequency range of 100 MHz to 18.0 GHz. The Transceiver fits into a 3U Open VPX form factor utilizing two four position high speed VITA 67 RF connectors. This unit up-converts a 100 MHz to 4.0 GHz transmit signal to the 2.0 to 18.0 GHz range. This unit also down-converts a 100 MHz to 18.0 GHz received signal to the 100 MHz to 4.0 GHz intermediate frequency range for analog to digital conversion. A receive filter bank incorporates a 2-Way absorptive switch to select an input, along with two six way switches allowing one of six filter paths to be chosen. The unit includes a micro-controller allowing for ethernet control over the P1 connection and providing a total solution in a single backplane slot.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Inputs | J1, J4A, J4B, J9, J10 |
| J1 Input | RF Receive Input |
| Frequency | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Power Level | -80 dBm to -10 dBm Typ |
| Connector | SMPM (M) |
| J4A Input | IF1 Input |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm Typ |
| Connector | VITA 67 |
| J4B Input | IF2 Input |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm Typ |
Connector | VITA 67 |
| J9 Input | LO1 Input |
| Frequency | 4.0 GHz to 20.0 GHz |
| Power Level | +10 dBm typ |
| Connector | VITA 67 |
| J10 Input | LO2 Input |
| Frequency | 4.0 GHz to 20.0 GHz |
| Power Level | +10 dBm Typ |
| Connector | VITA 67 |
| Outputs | J3A, J3B, J6, J8, J11, J12 |
| J3A Output | IF1 Output |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm typ for limited SDLVA Channel |
| Connector | VITA 67 |
| J3B Output | IF2 Output |
| Frequency | 100 MHz to 4.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm typ for limited SDLVA Channel |
| Connector | VITA 67 |
| J6 Output | RF Transmit Output |
| Frequency | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Power Level | 0 dBm to +10 dBm Typ |
| Connector | SMPM (M) |
| J8 Output | RF Transmit Sample |
| Frequency | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Power Level | -40 dBm to -30 dBm Typ |
| Connector | SMPM (M) |
| J11 Output | Log Proportional Detected Video Output (V1) |
| Connector | SMA (F) (Cabled to UMC(F)) |
| J12 Output | Threshold Detected Video Output (V0) |
| Connector | Mezzanine Connector |
| Power Supply | Provided by an open VPX backplane through P0 connector rated for the below voltages. |
| +12V | 2 A |
| +5V | 1.5A |
| +3.3V | 0.5 A |
| -12V | 1 A |
| Size | 6.299" x 3.937" x 1.915" (3U Open VPX Card) |
| RF Connectors | VITA 67, 4 position X 2 |
| Digital Control | Ethernet through P1 connector |
| Finish | Gold Plated |
| Control Logic | TTL ('0'; 0 - 0.8Volts), ('1'; 2 - 5 Volts) |
| TTL1 | Transmit Path Output Select, Receive Filter Bank Input Select 0 - Output to TX Filter Bank, RX-Backplane/ Input (J1) 1 - Output to RX Filter Bank, RX-Transceiver Input |
| TTL 2 | Receive Filter Select 001 - Channel 1 010 - Channel 2 011 - Channel 3 100 - Channel 4 101 - Channel 5 110 - Not Defined 111 - Not Defined |
| TTL 3 | Linear or Limited SDLVA RF Output Channel 0 - Limited RF Output Channel 1 - Linear RF Output Channel |
| TTL 4 | Receive Thru Channel or Down-Converted Channel 1 - Down-Converted Channel |
| TTL 5 | IF1 or IF2 Output Select 1 - IF2 Output Channel |
| TTL 6 | IF1 or IF2 Input Select 0 - IF1 Input Channel 1 - IF2 Input Channel |
| TTL 7 | Transmit Thru Channel or Up-Converted Channel 0 - Thru Channel 1 - Up-Converted Channel |
| TTL 8 | Transmit Filter Select 000 - Thru Channel 001 - Channel 1 010 - Channel 2 011 - Channel 3 100 - Channel 4 101 - Channel 5 110 - Not Defined 111 - Not Defined |
| TTL 9 | 5 Bit Attenuation Control (1dB Steps) 00000 - 0dB Attenuation 11111 - 31dB Attenuation |
| TTL 10 | LO Select 00 - M1-LO1, M2-LO1 10 - M1-LO2, M2-LO1 11 - M1-LO2, M2-LO2 |
| TTL 11 | SDLVA Threshold Adjust 000000 - Lowest Threshold Level 111111 - Highest Threshold Level |
| TTL12 | SDLVA CTL A (Enable) 0 - Internal Comparator Triggered SPST 1 - External Trigger Enable (SW CTL B) |
| TTL 13 | SDLVA CTL B (Trigger) 0 - Limited RF CH SPST ON (Insertion Loss) |
| Receive Switched Filter Bank | |
| J1 Path Gain | 18 dB Typ |
| J7 Path Insertion | 10 dB Typ |
| Isolation | J1, J7 100 dB |
| Transmit Switched Filter Bank | |
| Gain | 32 dB Typ |
| Receive and Transmit Switched Filter Banks | |
| VSWR Over 90% Passband | 2.0:1 Max |
| Switching Speed | 100 ns Typ |
| Thru Channel Passband | 100 MHz to 18.0 GHz |
| Channel 1 Center Frequency | 3400 MHz |
| 3dB Bandwidth | 2000 MHz |
| Rejection | -40 dBc Typ 100 MHz - 2.0 GHz, -30 dBc Min -40 dBc Typ 4.8 GHz - 18.0 GHz, -30 dBc Min |
| Channel 2 Center Frequency | 5400 MHz |
| 3dB Bandwidth | 2000 MHz |
| Rejection | -40 dBc Typ 100 MHz - 4.0 GHz, - 30 dBc Min -40 dBc Typ 6.8 GHz - 18.0 GHz, -30 dBc Min |
| Channel 3 Center Frequency | 7400 MHz |
| 3dB Bandwidth | 2000 MHz |
| Rejection | -40 dBc Typ 100MHz - 6.0 GHz, -30 dBc Min -40 dBc Typ 8.8GHz - 18.0 GHz, -30 dBc Min |
| Channel 4 Center Frequency | 9400 MHz |
| 3dB Bandwidth | 2000 MHz |
| Rejection | -40 dBc Typ 100 MHz - 8.0 GHz, -30 dBc Min -40 dBc Typ 10.8 GHz - 18.0 GHz, -30 dBc Min |
| Channel 5 Center Frequency | 11400 MHz |
| 3dB Bandwidth | 2000 MHz |
| Rejection | -40 dBc Typ 100 MHz - 10.0 GHz, -30 dBc Min -40 dBc Typ 12.8 GHz - 18.0 GHz, -30 dBc Min |
| SDLVA | |
| V0(Video Comparator Signal Amplitude) | LVTTL |
| Video Comparator Delay | 50 ns Typ |
| Video Comparator Threshold Level | Adjustable with analog voltage -60 dBm ±3.0 dB max |
| V1 (Log Video Signal Amplitude) | 1 Volt Max |
| Log Slope | 10 mV/dB into a 50 Ohm Load (±1 mV) Max |
| Log Range | -65 to +5 dBm Min |
| Log Linearity | ±1.75 dB (-40°C to +85°C) Max |
| Pulse Range | 100 ns to 250 µs |
| Rise Time | 35 ns Max |
| Settling Time to ±1dB | 50 ns Typ |
| Recovery Time | 350 ns Max |
| CW Immunity Range | TSS to -45 dBm (1 dB Degradation) |
| Pulse Considered "CW" | 1 ms Typ |
| Rejection Time | 1 ms Typ |
| Droop | 1 dB Max |
| SPST Isolation | 70 dB Typ |
| SPST Switch Speed | 20 ns Typ |
| SW CTL A (Enable) | TTL0: Internal Comparator Triggered SPST TTL1: External Trigger Enable (SW CTL B) |
| SW CTL B (Trigger) | TTL 0: Limited RF CH SPST Switch On (Insertion Loss) TTL1: Limited RF CH SPST Switch Off (Isolation) |