PMI Model No. PUC-21D5G32D5G-35-24-292F-SFF is an Up-Converter with an amplified RF output path covering 21.5 to 32.5GHz. The RF output lower sideband is located at 2*LO - IF and the upper sideband is located at 2*LO + IF. The unit is supplied with a 2.92mm(F) connector on the RF output and SMA(F) connectors on the LO/IF input in a housing measuring 4.5" 2.0" x 1.0"
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| RF Output | |
| Frequency | 21.5 to 32.5GHz |
| Conversion Gain | 35dB min |
| Flatness | +/-0.5dB over any 100MHz Span +/-3dB over entire frequency range |
| OP1dB | +24dBm min |
| VSWR | 2.0:1 max |
| Output Amplifier Noise Figure | <5dB typ |
| IF Input | |
| Frequency | 300MHz to 5.0GHz |
| Input Power | -20 to -5dBm |
| VSWR | 2.0:1 max |
| Isolation to RF | 35dB typ |
| LO Input | |
| Frequency | 11.0 to 16.0GHz |
| Power Level | +7.5dBm Nominal |
| VSWR | 2.0:1 max |
| Isolation to RF | 10dB typ |
| 2*LO Isolation to RF | >30dB typ |
| 3*LO Isolation to RF | >8dB typ |
| Power Supply | +12V +/-5% @TBD mA typ |
| Connectors | 2.92mm(F) - RF Output SMA(F) - LO Input, IF Input |
| Size | 4.5" x 2.0" x 1.0" |
| Finish | Painted Blue |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -20ºC to +60ºC Without Derating (Up to +85ºC Operating) |
| -40ºC to +125ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |