
PMI Model No. PUC-21D5G32D5G-40-29-292F-SFF is an Up-Converter with an amplified RF output path covering 21.5 to 32.5 GHz. The RF output lower sideband is located at 2*LO-IF and the upper sideband is located at 2*LO+IF.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| RF Output | |
| Frequency | 21.5 to 32.5 GHz |
| Conversion Gain | 20 dB typ |
| OP1dB | +20 dBm min |
| IF Input | |
| Frequency | 300 MHz to 5.0 GHz |
| Input Power | -5 to +5 dBm |
| Isolation to RF | 35 dB typ |
| LO Input | |
| Frequency | 11.0 to 16.0 GHz |
| Power Level | -5 dBm nominal |
| Isolation to RF | 10 dB typ |
| 2*LO Isolation to RF | >30 dB typ |
| 3*LO Isolation to RF | >8 dB typ |
| Power Supply | +12 V +/-5% @ 1.9 A typ |
| Connectors | 2.92 mm (F) - RF Output SMA (F) - LO Input, IF Input |
| Size | 3.5" x 2.0" x 0.5" |
| Finish | Painted Blue Mounting Surface Unpainted, Gold Plated |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -20 ºC to +85 ºC Operating |
| -40 ºC to +125 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |