
PMI Model No. PUC-4G18G-CD-1 is an amplified Up/Down Converter for the frequency range of 4.0 to 18.0 GHz, with an IF range of 10 MHz to 100 MHz. It features a 32 dB programmable attenuator with 10-Bit resolution and an output amplifier to provide conversion gain. It also features an IF transfer switch to select the upper or lower sideband.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 4.0 to 18.0 GHz |
| Conversion Gain | 10 dB, ± 3 dB max |
| Max Input Power | 20 dBm Max |
| VSWR | 2.0:1 max (RF = 0 dBm, IF Modulation - +14 dBm) |
| Carrier Suppresion | 20 dBc min, 25 dBc Typ |
| Side Band Suppresion | 15 dBc min, 20 dBc Typ |
| IF Frequency Range | 10 MHz to 100 MHz |
| Power Supply | +15 V @ 400 mA Max -15 V @ 100 mA Max |
| RF Output 1dB Compression | 12 dBm Typ (RF = 2 dBm, IF Modulation = +14 dBm) |
| RF Input 1dB Compression | 5 dBm Typ (IF Modulation - +14 dBm, >5 dB Attenuation) |
| Sideband Switching Speed | 150 ns Max |
| RF Connectors | SMA(F) Inputs and Outputs |
| Data Control Input | True Binary (Not BDC) |
| Logic Levels | TTL & LVTTL Compatible |
| Latch | Logic "1" = Data Transparent Logic "0" = Data Locked |
| Size | 6.5" x 2.5" x 0.5" |
| Finish | Painted Blue |
| Attenuator | |
| Attenuation Range | 0 to 31.96 dB |
| Number of Attenuation Bits | 10-Bits (1024 Steps) |
| Max Attenuation Step Size | 0.03 dB |
| Switching Speed | 500 ns Max |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| -54 ºC to +100 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | 95% max |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B, Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D, Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C, Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D, Cond A |