PMI Model number; SWA-30M6G-36-6R0-12-SFF is a low noise switched amplifier with very wide bandwidth (0.03-6.0 GHz), flat gain across the band, and high linearity. Solid state switches are integrated on the amplifier input and output ports to provide a bypass function all in a single integrated package.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 30.0 MHz to 6.0GHz |
| Gain | 36 dB typ. |
| Gain Flatness | ±2.0 dB max. |
| Noise Figure | 6.0 dB max. |
| VSWR In/Out | 2.0:1 max / 2.0:1 max. |
| P1 dB Out | +18 dBm typ. |
| Output IP3 | +28 dBm typ. |
| Input power | +15 dBm CW no damage |
| Bypass Insertion Loss | 4.5 dB max. |
| Switch Isolation | 100 dB min (combined) |
| Switching Speed | 200 ns max. |
| Switch control | TTL compatible |
| Voltage | +12 to +15 V @ 650 mA typ. -15 V @ 200 mA typ. Reverse polarity protected |
| Connectors | SMA Female |
| Amplifier Unconditionally Stable | Open/Short/Load |
| Finish | Gold Plated |
| Size | 4.4 X 1.0 X 0.43 inches |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -20 ºC to +75 ºC Operating |
| -55 ºC to +95 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |