Quantic PMI Model 10BP2040-87D6-CD-SFF is a Bandpass Filter with a bandwidth of 0.0876 GHz typical, a passband insertion loss of 3 dB typical, a VSWR of 1.5:1, and a power handling of 30 dBm. Housing is precision machined, and silver plated to provide the highest possible Q. This Filter has SMA female connectors and a package size of 2.00" x 0.50" x 0.50".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 2.04 |
| Bandwidth (GHz): | 0.0876 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Typ |
| Rejection: | 10 Pole Response |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Over 80% BW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.5" x 1.2" x 0.5" |
| Weight: | 2 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |