Quantic PMI Model No. 10BP2160-93D5-CD-SFF is a band pass filter with a center frequency of 2.16 GHz with a nominal bandwidth of 0.0935 GHz. This unit has a maximum insertion loss of 10.0 dB inside the small 2.00" x 0.50" x 0.50" package outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 2.16 |
| Bandwidth (GHz): | 0.0935 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 10 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 30 dBm Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 70 dB Min @ <2.04 GHz 70 dB Min @ >2.28 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +50 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |