PMI Model 10BP300-100-3B-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.3 GHz; bandwidth of 0.1 GHz and a VSWR of 1.5:1. Small package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 (0.25 to 0.35) |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| Rejection: | 90 dB Min @ 0.4 GHz 90 dB Min @ 0.2 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |