Quantic PMI Model 10CL1355-47-CD-PIN is a combline bandpass filter centered at 1.355 GHz with a 0.047 GHz bandwidth. This filter features high out of band rejection and low passband insertion loss. Package size is 1.4" x 0.4" x 0.5" outfitted with pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.355 |
| Bandwidth (GHz): | 3.5% Min @ 3 dB |
| 3 dB Bandwidth: | 3.5% Min |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm (Input/Output) |
| Rejection: | -70 dB Max @ 1.25 GHz, -70 dB Max @ 1.5 GHz, -55 dB Max above 1.5 GHz, -55 dB Max below 1.25 GHz |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.310" x 0.310" x TBD 7.874mm x 7,874mm x TBD |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | X,Y,Z Axes, 6 Grms, 10 Min. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |