Quantic PMI Model 10CL8D15G-500-CD-SFF is a 10-section cavity filter with a center frequency of 8.15 GHz and bandwidth of ±0.25 GHz (7.9 to 8.4 GHz). Precision housing with silver plated aluminum to increase Q and improve performance. Package size is 3.03" x 1.38' x 0.51" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8.15 |
| Bandwidth (GHz): | 0.25 (7.9 to 8.4) |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB Max @ 8.15 GHz, 1.4 dB Max. @ 7.9 to 8.4 GHz |
| Insertion Loss (Pass Band): | 0.7 dB @ 8.15 GHz, 1.4 dB @ 7.9 to 8.4 GHz |
| Passband Return Loss (dB): | >20 dB |
| Power Handling (dBm): | 10 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Stop Band Rejection: | 46 dB @ 7.75 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.03" x 1.38' x 0.51" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +60 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |