Quantic PMI Model 11CD0043-1 is an RF amplifier designed to operate over the 2 to 6 GHz frequency range with a gain of 31 dB and a gain flatness of ±1.3 dB with a noise figure of 3.8 dB. Housing size is 1.0" x 0.75" x 0.25" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 31 ± 1.5 dB |
| Gain Flatness: | ±1.3 dB |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Nom, 3.8 dB over temperature |
| OP1dB (dBm): | 27 dBm |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 ± 0.5 V |
| DC Current (mA): | 450 mA |
| OIP2: | 46 dBm |
| OIP3: | 36 dBm |
| Power Supply: | +15 ± 0.5 V @ 450 mA |
| Max Input Power: | 30 dBm CW |
| Sealing: | Non-Hermetic |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.25" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |