Quantic PMI Model 11CL16G18G-CD-SFF is a combline bandpass filter with a passband frequency of 16 to 18 GHz; center frequency of 17 GHz; maximum insertion loss of 2 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 2.050" x 0.625" x 0.400" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 17 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Passband Frequency (GHz): | 16 to 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection @ 4 to 12 GHz: | 70 dBc |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.050" x 0.625" x 0.400" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |