Quantic PMI Model 11CL5D3G-1200-CD-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 5.3 GHz and a nominal bandwidth of 1.2 GHz with a VSWR of 1.5:1 maximum and insertion loss of 1 dB. Package size is 2.95" x 0.35" x 0.75" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 5.3 |
| Bandwidth (GHz): | 1.2 |
| Passband Frequency (GHz): | 4.7 to 5.9 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Power Handling (dBm): | 20 W |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB @ DC to 4.4 GHz Min |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.95" x 0.35" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +80 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |