| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 0.425 / 0.475 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.5 Min |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 30 dB |
| Stopband Attenuation: | 70 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Size: | 2.00" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |