Quantic PMI Model 11MBP11D55G-3D5G-CD-MLL is a Bandpass Filter with a center frequency of 11.55 GHz and a bandwidth of 3.9 GHz. This Microstrip design has a package size is 1.306" x 0.406" x 0.065" with 50 Ohm launch pads.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.55 |
| Bandwidth (GHz): | 3.9 |
| Passband Frequency (GHz): | 9.6 to 13.5 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 5 dB Max |
| Rejection -40 dB: | 14.4 GHz |
| Rejection -50 dB: | 6.75 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.306" x 0.406" x 0.065" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |