Quantic PMI Model No. 11MBP8D5G-2D6G-CD-MLL is a Bandpass Filter with a center frequency of 8.3 GHz and a bandwidth of 2.6 GHz. This Microstrip design has a package size is 1.306" x 0.406" x 0.065" with 50 Ohm launch pads.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8.3 |
| Bandwidth (GHz): | 2.6 |
| Passband Frequency (GHz): | 7 to 9.6 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 5 dB Max |
| Rejection -50 dB: | 3.5 GHz, 10.5 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.306" x 0.406" x 0.065" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |