Quantic PMI Model 12CL11D8G-1400-CD-SFF is a bandpass filter centered at 11.8 GHz with a nominal bandwidth of 1.4 GHz. Package size is 2.7" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.8 |
| Bandwidth (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Rejection: | -60 dB @ DC to 10.14 GHz, -30 dB @ 13.02 GHz, -50 dB @ 13.74 to 1.7 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.1:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.7" x 0.5" x 0.5 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |