Quantic PMI Model 12CL7750-1100-CD-SFM is a bandpass filter centered at 7.75 GHz with a nominal bandwidth of 1.1 GHz. Package size is 4.14" x 0.53" x 0.53" with SMA female/male connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 7.75 |
| Bandwidth (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | -30 dBc @ 7.1 and 8.4 GHz, -50 dBc @ 7 and 8.5 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 - Measured 1.39:1 |
| Connectors: | SMA Female / Male |
| Size: | 4.14" x 0.53" x 0.53" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |